לייעוץ והזמנו חייגו: 08-9213928

החנות שמספרת סיפור – סידור ועיצוב נכון של בית העסק

החנות שמספרת סיפור – סידור ועיצוב נכון של בית העסק
דגם:
תאור המוצר:
אין לקוח שלא נכנס לסופרמרקט עם רשימה מוגדרת ויצא עם עגלה כפולה בגודלה ממה שתכנן לקנות. בכל פעם מחדש הוא תוהה "איך זה קרה? למה קניתי כל כך הרבה?". התשובה כאן היא מאד פשוטה – סידור חנות המכולת או הסופרמרקט נוצר במיוחד כדי שתקנו יותר. את מוצרי החלב לדוגמה, יציבו לרוב בחלק הקיצוני או הרחוק ביותר בחנות, כדי שכל אדם שנכנס לקנות רק שקית חלב יעבור בדרך מול שוקולדים מפתים ומבצעים משכנעים. בסך הכל, אין בכך שום רע, זו טקטיקת שיווק הגיונית מאד, ויתרה מזאת – טקטיקה שכל בעל עסק צריך ליישם גם בבית העסק שלו, ולא משנה מה המוצר אותו הוא מוכר.

סידור ועיצוב כאסטרטגיית שיווק

אז כן, יש ממש אסטרטגיה שיווקית לסידור ותצוגה נכונה של בית העסק עצמו והמוצרים בתוכו. בחירת המיקום של כל מוצר ועיצוב החנות יכולים להשפיע משמעותית על הרווחים בסוף החודש ולגרום לכל לקוח פוטנציאלי שנכנס לחנות להפוך להיות רוכש, במהירות. בנוסף, סידור יעיל יאפשר לכם לזהות במהירות את מיקומו של המוצר, להישאר בפיקוח תמידי על המלאי בחנות ולשמור על מראה אטרקטיבי ואסתטי מול הלקוחות. אז איך מתחילים?

מה הסיפור שלכם?

ראשית יש לחשוב על הסיפור אותו אתם רוצים לספר. מה מאפיין אתכם ואת המוצר שלכם? מה סכמת הצבעים שתשלוט בחנות? מה מייחד אתכם אל מול המתחרים? האם אתם יוקרתיים מאד או נגישים לכל כיס? האם אתם מחזיקים רק פריטים ייחודים או שיש מלאי רב של מוצר איכותי? הסיפור שלכם צריך להיות ברור ומוגדר ולבלוט גם כאשר נכנס אדם חדש אל החנות. יש לכם בסך הכל רק כמה שניות להותיר רושם על לקוח חדש – סיפור מוגדר שמשתקף בכל פינה בחנות ייצור את הרושם הטוב ביותר. בנוסף, מוצר הדגל שלכם צריך להיות בקדמת החנות או בחלון הראווה, בכדי שכל אדם שנכנס לחנות ידע בדיוק מה אתם מוכרים, יתפתה בזכות מוצר הדגל ויכנס בכדי לבדוק גם מוצרים אחרים.

חלוקה נכונה בתוך בית העסק

כשאתם מסדרים את המוצרים בחנות, דאגו לסדר הגיוני ביניהם השומר על הסיפור. לדוגמה, חנות נעליים לא תשים גרביים בחלק אחד של החנות ושרוכים בחלק אחר, אלא תדאג שכל אביזרי הנעליים ימוקמו בנוחות באזור אחד בחנות. לעומת זאת, חנות בגדים יוקרתית תדאג שכל פריטי היוקרה הייחודים יהיו מפוזרים במיקומים שונים ולא כולם מקובצים יחדיו על מנת להישאר נאמן לסיפור ולתת לכל פריט את תשומת הלב הראויה לו. כאשר אתם מתכננים את מבנה החנות או בית העסק, דאגו למסלול הליכה הגיוני מובנה, המודגש באמצעות ריהוט, עיצוב או תאורה, בו הלקוח עובר בכל אזור בחנות מן הכניסה ועד ליציאה, כך שלא יקרה מצב שיש אזור שלם אליו הלקוח לא מגיע כי לא דאגתם להוביל אותו לשם.

סידור המוצרים על המדף

בסידור מוצרים, במיוחד כאלה המגיעים עם תוקף תפוגה עליהם, יש עקרון מנחה הנקרא FIFO–first in, first out, או בעברית – מה שנכנס ראשון, יוצא ראשון. כדי לקיים את העיקרון הזה יש לזכור להציב את כל המוצרים בעלי תוקף התפוגה הקצר ביותר בחזית המדף ואת המוצרים בעל התוקף הארוך, במעמקי המדף. בנוסף, ישנם מדפים שנחשבים מדפי מכירה טובים, והם אלה הנמצאים בגובה העיניים. את המוצרים שפחות חשוב לכם למכור, אלה הפחות מבוקשים או אלה שיש להם תוקף ארוך, מומלץ להניח במדפים התחתונים ביותר או העליונים ביותר, ואת מוצרי הדגל ואלה שאתם הכי מעוניינים למכור- במדפי האמצע בגובה העיניים. לבסוף, בכל חנות מומלץ להציב מדפי "קניית דחף". אלה המדפים או המקררים הנמצאים ליד הקופות ומציגים מוצרים קטנים ומפתים אותם הלקוח יכול לאסוף ברגע האחרון בדרכו אל הקופה. במדפים הללו יש להניח רק מוצרים קטנים, שעלותם אינה גבוהה ואפילו למכור אותם במבצעים. למשל, אם נחזור לדוגמה של חנות הנעליים, ליד הקופה מומלץ להציב כפות נעליים לסיוע בנעילה, כאשר זוג נמכר במחיר מבצע.
הגדל תמונה